OPOWIEŚĆ O RÓŻY
- Katarzyna Nowocin-Kowalczyk
- 15 kwi 2024
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 9 maj 2024
12 czerwca 2023
autor: Katarzyna Nowocin-Kowalczyk

Róża często nazywana jest królową kwiatów, a jej symbolika jest bardzo bogata. Przypisywana jest bogini miłości, piękna i kwiatów, Afrodycie. Reprezentuje nasze najsilniejsze uczucia, takie jak miłość, pasja i podziw.
Od czasów starożytności, symbolizowała także regenerację; śmierć i odrodzenie; tajemnicę, poufność i milczenie (od których pochodzi termin sub rosa, czyli sekret); a także zjednoczenie, męskie i żeńskie, tudzież zjednoczenie materii i ducha.
Róże występują w szerokiej gamie kolorów, które mogą mieć różne znaczenia. Róże mówią. Na przykład pojedyncza czerwona róża często oznacza „kocham cię”. Jest symbolem romansu, miłości i namiętności. Z kolei biała róża, to w wielu kulturach symbol nadziei, niewinności i czystości. Oznacza też, ciszę. Jasny odcień różu jest często kojarzony z kobiecością, więc naturalnie różowa róża oznacza wdzięk i słodycz.
Żyjemy w historiach, zatem również róża ma swoje opowieści. Jedną z nich odnajdziemy w mitach greckich, aczkolwiek wersji tej historii jest wiele. I raczej nie zdziwi nas fakt, że jest to historia pewnej miłości, której bohaterami są: piękny młodzieniec, boski Adonis, bogini Afrodyta oraz ta druga, żona Hadesa i władczyni świata podziemia, Persefona. A może to ta druga była pierwszą?
Dwie kobiety kochały tego samego mężczyznę. Dwie piękne boginie. Jedna reprezentowała miłość, druga śmierć. I żadna nie chciała z niego zrezygnować. Nic zatem dziwnego, że o ich sporze dowiedział się, bóg wojny, Ares. Wszak kłótnie to właśnie domena boga wojny. Ares, nasłał na Adonisa wielkiego odyńca, który zaatakował młodzieńca swoim wielkim kłem, rozszarpując mu krocze. Umierającego kochanka znalazła Afrodyta. Zmarł w jej ramionach, a wszędzie tam, gdzie padła kropla jego krwi, wyrastały piękne, czerwone róże.
Inna wersja tej historii opowiada o tym, że Afrodyta poprosiła Zeusa, czyli najwyższego z bogów, o wskrzeszenie kochanka. Jednak, nie chciała się na to zgodzić Persefona. Twierdziła, że Adonis umarł i należy teraz do królestwa zmarłych, którego ona jest władczynią. Tym samym, Adonis należy do niej. Zeus wysłuchał obu boskich kobiet, a następnie wydał swoje postanowienie. Wskrzesił Adonisa i zarządził, że jedną trzecią roku Adonis spędzi z Afrodytą, jedną trzecią z Persefoną, a jedną trzecią tam, gdzie sam postanowi. Według tej historii, Adonis zawsze wybierał Afrodytę.
Tak oto Adonis dołączył do grona jednego z wielu bogów reprezentujących archetyp „umierającego i odradzającego się boga”. Warto dodać, że archetyp ten występuje we wszystkich kulturach. Czerwona róża zaś, stała się nierozerwalnie związana z romantyczną miłością. Miłością, która wykracza poza śmierć i poza krótkie życie kochanków.
©KatarzynaNK
*****
©Opowieść o Róży - okiem kulturoznawcy
Katarzyna Nowocin-Kowalczyk
🌺💕Dziękuję